Profesjonalny list motywacyjny: kilka kroków do perfekcji

Poszukiwanie pracy jest często długim i stresującym procesem, godziny spędzone na wyszukiwaniu ofert, nerwowe oczekiwanie na kontakt, emocje rozmowy kwalifikacyjnej, profesjonalny list motywacyjny może pomóc w skróceniu tego czasu. Idealne CV jest dokumentem, który pokazuje ścieżkę kariery i edukacji kandydata, ale to list motywacyjny jest czytany jako pierwszy.  To właśnie on przekonuje rekrutera, że warto spędzić kilka chwil na zapoznaniu się z nadesłaną kandydaturą. Profesjonalny list motywacyjny nie jest błaganiem o zatrudnienie ani jego żądaniem, powinien mieć raczej charakter bezpośredniego zwrotu do potencjalnego pracodawcy celem pokazania, że właśnie znalazł idealnego pracownika o ogromnym potencjale i chęci rozwoju.

Profesjonalny list motywacyjny nie jest tak trudny w przygotowaniu, jak się może wydawać. Niemniej, wymaga uważnego przygotowania treści, jakie należy w nim ująć. Pierwszym krokiem powinna być analiza znalezionej oferty pod kątem wymagań pracodawcy. Nawet jeśli zgromadzony dorobek nie spełnia ich w 100%, nie należy zakładać, że aplikowanie nie ma sensu. To właśnie jedna z sytuacji, w której profesjonalny list motywacyjny jest przydatnym narzędziem perswazji! Ponadto, przygotowując profesjonalny list motywacyjny warto uprzednio spojrzeć na to, co zawarte jest w załączonym CV i wybrać najważniejsze kompetencje do listu motywacyjnego: perełki, które pomogą wstrzelić się w wymagania wymienione w ofercie.

Nieoczywistą cechą, jaka charakteryzuje profesjonalny list motywacyjny, jest obecność osobistych informacji. Nie chodzi tu o dane personalne czy intymne zwierzenia, a pokazanie zainteresowania oferowanym stanowiskiem oraz (jeśli to adekwatne) przyczyn odejścia lub powodu chęci zmiany pracy.

Rynek pracy coraz baczniejszą uwagę zwraca na takie cechy pracownika, jak umiejętność pracy w grupie, zdolność organizacji pracy, komunikatywność czy punktualność. Nie CV, a właśnie profesjonalny list motywacyjny jest miejscem na szerszy opis kompetencji miękkich. Warto poświęcić im osobny akapit!

Profesjonalny list motywacyjny zawsze kończy się kilkoma uprzejmymi zdaniami: zazwyczaj jest to podziękowanie za rozpatrzenie kandydatury oraz zapewnienie o chęci udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętajmy także o własnoręcznym podpisie listu wysłanego pocztą!

Aby ułatwić przygotowanie omawianego dokumentu, eCORRECTOR przygotował dla Państwa mini poradnik oraz kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas opracowywanie skutecznego listu motywacyjnego:

  • Spójność graficzna z CV. Zastosowanie tej samej czcionki czy kombinacji kolorów jak w CV stworzy korzystne wrażenie spójności kandydatury oraz profesjonalnego podejścia kandydata do procesu rekrutacyjnego.
  • Warto dowiedzieć się, kto jest osobą odpowiedzialną za rekrutację w danej firmie. Bezpośredni zwrot do tej osoby zamiast “Szanowni Państwo” podkreśli autentyczność zainteresowania ofertą.
  • Jasny podział. Dobrze napisany list motywacyjny jest łatwy do przeczytania, kolejne myśli są od siebie oddzielone, ale zachowują spójność treści. Najczęściej profesjonalny list motywacyjny dzielimy na 4 akapity: powód aplikacji, kariera i wykształcenie, kompetencje miękkie, zachęta do kontaktu.
  • Odpowiednia treść. Wyliczenie zalet i kompetencji nie jest pisaniem listu. Należy to ubrać w poprawne językowo zdania, dodać kilka faktycznych osiągnięć i skupić się na konkretach.
  • Dokumenty wysyłane mailowo warto załączyć w formacie .pdf. Jest to format nieedytowalny, więc mamy pewność, że CV czy list nie zmienią niespodziewanie wielkości czcionki czy rodzaju cieniowania.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli nam na podniesienie jakości reprezentowanej przez nasz profesjonalny list motywacyjny, są jednak także rzeczy, których należy bezwzględnie unikać:

  • Kopiowanie CV. Profesjonalny list motywacyjny nie jest kopią CV, a raczej zaproszeniem do jego lektury. Będzie zawierał pewne treści wspólne, ale jego cel jest zupełnie inny.
  • Niestandardowa długość. Przyjmuje się, że list motywacyjny zajmuje maksymalnie stronę A4 zapisaną czcionką 11 lub 12 pkt. Musi być więc odpowiednio zwięzły.
  • Szablony. Czytając setki listów motywacyjnych (jak wielu rekruterów robi co dnia), dokument przygotowany przez automat bardzo szybko rzuca się w oczy. Niestety, w tym negatywnym sensie, zwłaszcza ze względu na niską jakość. Korzystniej więc samemu przygotować taki dokument.
  • Oczernianie byłego pracodawcy. Wieszanie przysłowiowych psów na poprzednich pracodawcach pokazuje brak kultury osobistej aplikującego, a przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania pozytywną klasyfikację takiego dokumentu przez rekrutera.
  • Stawianie warunków. Etap przesłania dokumentów rekrutacyjnych to zbyt wczesny moment na określanie np. wymagań finansowych (o ile oferta nie stwierdza inaczej). Należy skupić się na przygotowaniu skutecznego dokumentu, który podniesie możliwości negocjacji podczas dalszych etapów rozmów.

eCORRECTOR chce pomóc w znalezieniu takiego stanowiska, które zagwarantuje satysfakcję zawodową oraz osobistą. Dlatego opracowaliśmy projekt CV Man, w ramach którego oferujemy korekty oraz tłumaczenia dokumentów rekrutacyjnych. Wykonują je specjaliści oraz native speakerzy wielu języków świata. Zachęcamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.