Tradycje wielkanocne na świecie

Tradycje wielkanocne na świecie

Święta wielkanocne już za pasem! Oprócz, rzecz jasna kalendarza przypomina nam o tym wzmożony ruch w sklepach, w których półki uginają się pod ciężarem produktów z zajączkami i pisankami na opakowaniach. Zbliżające się Święta możemy zaobserwować również na zewnątrz, gdy biegniemy po kolejną partię jajek, a po drodze możemy nacieszyć sie zapachem świeżo pieczonych mazurków. Cała ta krzątanina po to, aby w niedzielny poranek zasiąść do świątecznego stołu i w spokoju spożyć wspólnie z najbliższymi uroczyste wielkanocne śniadanie.

A czy zdarzyło sie wam kiedyś w czasie wspomnianej krzątaniny, lub jedzenia wielkanocnego jajka pomyśleć jak w innych krajach obchodzą Święta Wielkiej Nocy? Na pewno elementami świątecznymi jakimi możemy znaleźć w chyba wszystkich kulturach, w których obchodzi się Wielkanoc są jajko – symbol nowego życia i zając. Poza wspomnianymi, oraz rzecz jasna religijnymi elementami Wielkanoc obchodzi się różnie w różnych krajach.

U naszych Zachodnich sąsiadów, w tym okresie przyozdabia się domy tak zwanymi drzewkami wielkanocnymi, czyli gałązkami o zielonych liściach z przywieszonymi pisankami lub wydmuszkami. Również tradycją wywodząca się z Niemiec jest chowanie przez dorosłych w różnych zakątkach domu, ogrodu małych podarunków lub słodyczy, które później próbują odnaleźć dzieci.

W Czechach natomiast istnieje tradycja zwana „szmigrus”, która pochodzi od bożonarodzeniowego kolędowania. Polega ona na tym, że dzieci chodzą z koszyczkiem od domu do domu  i w zamian za wyśpiewane wielkanocne kolędy otrzymują słodycze. W Szwecji panuje podobny zwyczaj, tyle że tam dzieci nie kolędują a dają mieszkańcom laurki i składają im życzenia. Dodatkowo szwedzi chodzą w przebraniach „wielkanocnych wiedźm”.

Nie każdy o tym wie, ale angielskie słowo Easter – Wielkanoc pochodzi jeszcze sprzed czasów Chrystusa. Nazwa ta wzięła się od imienia bogini wiosny – Eostre. Najbardziej znanym zwyczajem pochodzącym z Wielkiej Brytanii jest konkurs, w którym wszyscy uczestnicy otrzymują po ugotowanym na twardo jajku, a następnie starają się jak najbardziej uszkodzić jajka przeciwników. Zabawę wygrywa ten, którego jajko jest w najlepszym stanie.

A czy zastanawialiście się jak wyglądają święta w Japonii? Tak jak i wiele innych Zachodnich świąt tak i Wielkanoc została zaadaptowana w Japonii, choć nie ma ona tam wymiaru duchowego. Święto to nie zyskało takiego rozgłosu jak Święta Bożego Narodzenia czy Walentynki, ale w okresie wielkanocnym miasta, a w szczególności sklepy i cukiernie zostają przystrojone pisankami i zajączkami. A zatem jest to czysto komercyjne święto.

Wielkanocne życzenia w 21 językach

życzenia w 21 językach

Korzystając z okazji, cały zespół eCORRECTOR

pragnie złożyć Państwu życzenia

pogodnych, rodzinnych i wesołych

Świąt Wielkiej Nocy!

Dodaj komentarz


Kontakt

Mill Lane, Sawston
CB22 3HY Cambridge
WIELKA BRYTANIA
 +44 788 497 7809
ul. Kłobucka 7
02-699 Warszawa
POLSKA
 +48 22 122 80 71

O nas

eCORRECTOR to specjalistyczny serwis usług językowych native speakerów. Oferta skierowana jest do przedsiębiorstw, którym oferujemy wysokie jakościowo tłumaczenia przeznaczone na rynki zagraniczne. Naszymi klientami są także środowiska naukowe, które mogą liczyć na w pełni profesjonalną korektę publikacji wykonywaną przez native speakerów z tytułem doktora w danej dziedzinie naukowej.
Regulamin usług →