Tradycje wielkanocne na świecie

Święta wielkanocne już za pasem! Oprócz, rzecz jasna kalendarza przypomina nam o tym wzmożony ruch w sklepach, w których półki uginają się pod ciężarem produktów z zajączkami i pisankami na opakowaniach. Zbliżające się Święta możemy zaobserwować również na zewnątrz, gdy biegniemy po kolejną partię jajek, a po drodze możemy nacieszyć sie zapachem świeżo pieczonych mazurków. Cała ta krzątanina po to, aby w niedzielny poranek zasiąść do świątecznego stołu i w spokoju spożyć wspólnie z najbliższymi uroczyste wielkanocne śniadanie.

A czy zdarzyło sie wam kiedyś w czasie wspomnianej krzątaniny, lub jedzenia wielkanocnego jajka pomyśleć jak w innych krajach obchodzą Święta Wielkiej Nocy? Na pewno elementami świątecznymi jakimi możemy znaleźć w chyba wszystkich kulturach, w których obchodzi się Wielkanoc są jajko ? symbol nowego życia i zając. Poza wspomnianymi, oraz rzecz jasna religijnymi elementami Wielkanoc obchodzi się różnie w różnych krajach.

U naszych Zachodnich sąsiadów, w tym okresie przyozdabia się domy tak zwanymi drzewkami wielkanocnymi, czyli gałązkami o zielonych liściach z przywieszonymi pisankami lub wydmuszkami. Również tradycją wywodząca się z Niemiec jest chowanie przez dorosłych w różnych zakątkach domu, ogrodu małych podarunków lub słodyczy, które później próbują odnaleźć dzieci.

W Czechach natomiast istnieje tradycja zwana ?szmigrus?, która pochodzi od bożonarodzeniowego kolędowania. Polega ona na tym, że dzieci chodzą z koszyczkiem od domu do domu  i w zamian za wyśpiewane wielkanocne kolędy otrzymują słodycze. W Szwecji panuje podobny zwyczaj, tyle że tam dzieci nie kolędują a dają mieszkańcom laurki i składają im życzenia. Dodatkowo szwedzi chodzą w przebraniach ?wielkanocnych wiedźm?.

Nie każdy o tym wie, ale angielskie słowo Easter ? Wielkanoc pochodzi jeszcze sprzed czasów Chrystusa. Nazwa ta wzięła się od imienia bogini wiosny ? Eostre. Najbardziej znanym zwyczajem pochodzącym z Wielkiej Brytanii jest konkurs, w którym wszyscy uczestnicy otrzymują po ugotowanym na twardo jajku, a następnie starają się jak najbardziej uszkodzić jajka przeciwników. Zabawę wygrywa ten, którego jajko jest w najlepszym stanie.

A czy zastanawialiście się jak wyglądają święta w Japonii? Tak jak i wiele innych Zachodnich świąt tak i Wielkanoc została zaadaptowana w Japonii, choć nie ma ona tam wymiaru duchowego. Święto to nie zyskało takiego rozgłosu jak Święta Bożego Narodzenia czy Walentynki, ale w okresie wielkanocnym miasta, a w szczególności sklepy i cukiernie zostają przystrojone pisankami i zajączkami. A zatem jest to czysto komercyjne święto.

Wielkanocne życzenia w 21 językach

życzenia w 21 językach

Korzystając z okazji, cały zespół eCORRECTOR

pragnie złożyć Państwu życzenia

pogodnych, rodzinnych i wesołych

Świąt Wielkiej Nocy!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.