Bezpłatne poradniki
Specjalnie dla naszych czytelników wyszukaliśmy i wybraliśmy najlepsze bezpłatne poradniki na temat pisania artykułów naukowych i ich skutecznego publikowania. Znajdziecie tutaj zarówno krótkie, zwięzłe opracowania jak i dłuższe, w większości w języku polskim, jak również po angielsku. Wierzmy, że nauki nigdy za wiele, dlatego sądzimy, że dzięki tych materiałom dowiecie się czegoś nowego lub uporządkujecie posiadaną już wiedzę, dzięki czemu będziecie więcej i skuteczniej publikować Wasze prace.
Jak pisać prace naukowe i gdzie je publikować?
Monografia pod redakcją: Donaty Kurpas, Bożeny Ratajczak-Olszewskiej, Arkadiusza Libera, Bożeny Mroczek, Andrzeja Szpakowa, Tomasza Halskiego wydana przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu w 2014 r.
W tym bezpłatnym e-booku zespół doświadczonych naukowców próbuje odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie każdy badacz, niezależnie od posiadanego dorobku naukowego: jak pisać prace naukowe oraz gdzie i jak skutecznie je publikować? Rozważania zebrane w bardzo konkretne i naszpikowane praktycznymi poradami rozdziały odnoszą się w szczególności do naszego rodzimego środowiska naukowego, a więc opisują faktyczne problemy przed jakimi stają polscy naukowcy. Autorzy podejmują kwestię poprawności analiz statystycznych, praw autorskich czy wyzwań z jakimi mierzy się naukowiec w dobie cyfryzacji. Bardzo cenna pozycja, zarówno dla młodych jak i doświadczonych badaczy.
Jak przygotować artykuł naukowy i doprowadzić do jego publikacji?
prof. dr hab. Anetta Undas
Jest to rozdział bezpłatnego poradnika wydanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny, pt. ?Pomysł – Badanie – Publikacja: Poradnik naukowy dla studentów kierunków medycznych?; Opracowanie zbiorowe pod redakcją lek. Łukasza Budyńko Przemysława Waszaka.Całość dostępna tutaj.
Znajdziemy tu wskazówki dotyczące każdego etapu pracy jaki poprzedza publikację artykułu w czasopiśmie naukowym. Autorka wyjaśnia cały proces krok po kroku i radzi, jak postępować aby osiągnąć cel, także w przypadku potknięć na tej drodze.
Pisanie oryginalnej pracy badawczej
dr hab. Marcin Gruchała
Jest to rozdział bezpłatnego poradnika wydanego przez Gdański Uniwersytet Medyczny, pt. ?Pomysł – Badanie – Publikacja: Poradnik naukowy dla studentów kierunków medycznych?; Opracowanie zbiorowe pod redakcją lek. Łukasza Budyńko Przemysława Waszaka. Całość dostępna tutaj.
Poradnik w formie wywiadu z doświadczonym naukowcem, który opowiada o pisaniu artykułu naukowego począwszy od pomysłu, przez przeprowadzenie badań, poprzez faktyczny proces tworzenia treści, a na publikacji w renomowanym czasopiśmie skończywszy. Znajdziemy tu przydatne wskazówki jak zacząć, jak współpracować w zespole badawczym, o konstrukcji typowej publikacji i wyborze odpowiedniego czasopisma.
Wprowadzenie do efektywnego publikowania naukowego. Jak przygotować, wysłać i promować artykuł naukowy.
Tomasz Liśkiewicz, Grzegorz Liśkiewicz
Poradnik opublikowany na licencji Creative Commons, Łódź 2014.
Z kolejnych rozdziałów niniejszego poradnika czytelnik dowiaduje się o wszystkich etapach pisania artykułu naukowego – zaczynając od planowania i wyboru czasopisma, poprzez wybór rodzaju publikacji, sposobu jego udostępniania oraz całym procesie publikowania. Znajdziemy mu też wskazówki dotyczące odpowiedzi na recenzje czy formalności po akceptacji naszej pracy oraz późniejszego jej promowania.
Eksternalizacja Wiedzy i Nauki – Publikacje
Czesław Cempel
Tekst tego rozdziału oparty jest na wcześniejszej publikacji autora p.t. ?Jak pisać i publikować pracę naukową?, udostępnianą w różnych formach, również w Internecie.
W niniejszej publikacji znajdziemy wprowadzenie do pisania tekstów naukowych a także opis poszczególnych elementów typowego artykułu naukowego. Autor przedstawia i opisuje kolejne części, dając czytelnikowi wskazówki poprawnego ich tworzenia.
Konstrukcja publikacji naukowej z zakresu nauk przyrodniczych
Wysocki C., Sikorski P. Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW
Krótki i zwięzły przewodnik, w którym znajdziemy opisy poszczególnych elementów artykułu naukowego i tego co koniecznie powinno się w nich znaleźć.
The Science of Scientific Writing
George D. Gopen and Judith A. Swan
Artykuł ten oryginalnie ukazał się w American Scientist w 1990 roku.
W niniejszym artykule autorzy przedstawiają sposoby na poprawę jakości pracy naukowej poprzez uproszczenie języka, zwiększenie klarowności wypowiedzi i logiczne konstrukcje zdań.
Writing and Publishing Your Research Findings
Charles T. Quinn, A. John Rush. J Investig Med. 2009 June
Jak pisać zwięźle i precyzyjnie? Jaki tytuł nadać pracy aby zainteresować odbiorcę i nie zdradzić mu konkluzji? W jaki sposób tworzyć tabele i rysunki? Dlaczego artykuły wysłane do wydawnictwa są tak często odrzucane? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy tej publikacji. Cenne źródło informacji dla wszystkich autorów naukowych.
Scientific Writing Made Easy: A Step-by-Step Guide to Undergraduate Writing in the Biological Sciences
Sheela P. Turbek, Taylor M. Chock, Kyle Donahue, Caroline A. Havrilla, Angela M. Oliverio, Stephanie K. Polutchko, Lauren G. Shoemaker and Lara Vimercati, ECO 101, October 2016
Pisanie tekstów naukowych jest nieodzowną częścią pracy naukowca, ale także studenta, który pisze sprawozdania, eseje, artykuły czy wreszcie prace dyplomowe. Niestety temu zagadnieniu nie poświęca się zbyt wiele czasu w trakcie procesu edukacji, najczęściej nie ma też osobnego przedmiotu, na którym uczylibyśmy się tej sztuki. Niniejszy przewodnik, krok po kroku wyjaśnia tajniki pisania naukowego dla studentów (choć nie tylko) nauk biologicznych. Dzięki niemu w przystępny sposób zdobędziesz wiedzę jak prawidłowo napisać poszczególne rozdziały, przekazując w sposób klarowny swoje odkrycia.
The Basics of Scientific Writing in APA Style
Pam Marek
Kennesaw State University
Publication Manual of the American Psychological Association (6th ed.).
Washington, DC, US: American Psychological Association (2010)
Być może niektórym z Was znany jest styl cytowań stosowany w publikacjach naukowych, zwany APA. Jest to metoda używana od lat 80-tych w publikacjach z dziedziny nauk społecznych, psychologii i edukacji, a opracowana została przez American Psychological Association, skąd wzięła się jej nazwa. Odnosi się do różnych reguł dotyczących zapisu elementów tekstu (np. odsyłacze, bibliografia, statystyki, formatowanie tabel, użycie kursywy, niektóre reguły ortograficzne). W niniejszym artykule, który jest częścią podręcznika APA (u nas w sekcji książki), znajdziecie podstawy pisania w tym stylu i wszelkie szczegółowe wyjaśnienia.
English language and research: the most common traps
Weronika Wasilewski
Medical Science Pulse 2017; 11 (1): 24-28
Niniejszy artykuł przedstawia listę błędów gramatycznych popełnianych często przez osoby uczące się angielskiego oraz porady, jak poprawić swoją gramatykę i na co zwracać uwagę.
Scientific writing for the biomedical sciences
Mark Jeremy Hunt, Magdalena Ochmańska, Justyna Cilulko-Dołęga
Medical Science Pulse 2018 (12) 1: 29-33
W artykule autorstwa członków naszego zespołu Ecorrector, przedstawiono wskazówki na temat przygotowania manuskryptu do publikacji dla autorów z nauk biomedycznych, choć inni równiez znajdą tu przydatne informacje. Możemy przeczytać w nim o zasadach pisania wszystkich części standardowego artyułu naukowego – od wyboru odpowiedniego tytułu do przygotwania odpowiednio zorganizowanej dyskusji. Na końcu znajdziemy część poświęconą najczęściej popełnianym błędom przez autorów, których językiem ojczystym nie jest język angielski oraz jak ich unikać.
Scientific Writing
Texas A&M University Writing Center
Oto coś specjalnie dla wzrokowzców! Uniwersytet w Teksasie posiada bogatą bazę materiałów na temat pisania naukowego, skierowaną do młodszych i starszych naukowców. Jak mówią: “Nawet świetny pisarz postrzebuje pomocy”. Prezentacja krok po kroku prowadzi nas przez proces pisania artykułu naukowego, zwracjąc uwagę na kluczowe zagadnienia i dając praktyczne wskazówki. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu a chciałbyś w przystępnej formie dowiedzieć się czegś nowego aby polepszyć swój warsztat – zacznij właśnie od tej prezentacji!