Bez względu na to, czy szukamy pracy po raz pierwszy, staramy się o awans lub zmieniamy ścieżkę kariery, idealne CV jest dokumentem, bez którego niczego nie zdziałamy. Pokazuje ono ścieżkę zawodową oraz wykształcenie potencjalnego pracownika, dlatego idealne CV może być przepustką do lepszego zatrudnienia.
Idealne CV nie jest łatwe w przygotowaniu ? wymaga poświęcenia sporej uwagi detalom oraz dokładnemu przemyśleniu zawartych tam treści. Samo podanie ukończonych szkół (nie podajemy szkoły podstawowej i gimnazjum, szkoły średnie jedynie jeśli wiążą się z dalszą ścieżką kariery) oraz zajmowanych stanowisk nie wystarczy, aby osiągnąć sukces. Koniecznie trzeba podać daty rozpoczęcia i zakończenia (najlepiej w formacie MM.RRRR) oraz nazwę firmy/uczelni i dokładną nazwę stanowiska/kierunku studiów.
Przy opisie ścieżki kariery, idealne CV ujmuje także wykonywane zadania i zdobyte umiejętności ? nawet jeśli są one oczywiste dla nas jako osób je zajmujących, mogą okazać się ciekawe dla pracodawcy. Należy zdać sobie sprawę z tego, że stanowisko o tej samej nazwie w tej samej branży może mieć w każdej analizowanej firmie nieco inne obowiązki. Zanim więc siądziemy do napisania takiego dokumentu, powinniśmy wypisać sobie to, czym się dotąd zajmowaliśmy, oraz ocenić to względem stanowiska, o które chcemy się ubiegać. Dopiero mając listę kompetencji oraz odświeżone spojrzenie na własne dokonania, można zacząć pisać. Łatwo jednak mówić, trudniej zrobić…
Wiele osób nie wie do końca, jakie kroki poczynić, aby swoje idealne CV ? wychodząc naprzeciw tym obawom, przygotowaliśmy zestaw najważniejszych wytycznych, które pomogą w przygotowaniu skutecznego dokumentu. Wprowadzony przez nas projekt CV Man jest przygotowany z myślą o osobach szukających swojej pracy marzeń. Obejmuje on korekty polskich wersji dokumentów rekrutacyjnych oraz możliwość ich przetłumaczenia na różne języki. Do współpracy zaangażowaliśmy między innymi osoby znające rynek pracy oraz korektorów doskonale operujących językiem polskim. Jest to projekt całkowicie transparentny ? brak ukrytych kosztów czy zasad. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz przygotowanymi przez nas poradnikami, które pomogą w samodzielnym opracowaniu idealnego dokumentu aplikacyjnego.
Przyjrzyjmy się więc temu, jak przygotować idealne CV. Należy postawić jedynie 5 kroków na ścieżce prowadzącej do idealnego dokumentu:
- Wybór typu CV.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje CV: chronologiczny i kompetencyjny. Pierwszy z nich opiera się na pokazaniu rozwoju kariery w czasie, co bardziej odpowiada osobom o zróżnicowanej karierze. Drugi natomiast koncentruje się na umiejętnościach i osiągnięciach, lepiej prezentując sylwetki osób ze stosunkowo jednolitym doświadczeniem. Niezależnie od wybranego typu, dokument nie powinien przekraczać 2 stron (ten limit może przekroczyć jedynie CV naukowca, stanowiące osobny podtyp).
- Mocne wejście.
Rozpocznij swoje CV od profilu zawodowego, czyli krótkiego opisu doświadczenia zawodowego. Jest to pierwsza rzecz, którą przeczyta osoba rekrutująca, należy więc umieścić tam odpowiednie informacje ? kompetencje przydatne na poszukiwanym stanowisku oraz najmocniejsze umiejętności miękkie.
- Skupienie na najważniejszym.
Dobrze napisane CV nie musi omawiać wszystkich szczegółów kariery, np. typu umowy na danym stanowisku. Należy wyszczególnić to, co jest najważniejsze dla danego stanowiska, a także to, co może być interesujące dla potencjalnego pracodawcy. Warto ująć wszelkie adekwatne kursy i szkolenia ? także te wewnętrzne.
- Pokazanie się z dobrej strony.
Polski rynek pracy przyjął jako standard CV ze zdjęciem umieszczonym w lewym (czasem prawym) górnym rogu, warto więc wkleić je do dokumentu. Należy jednak zwrócić uwagę na jego jakość oraz to, jak nas prezentuje. Zdjęcie w CV musi pokazywać profesjonalnego kandydata, osobę odpowiedzialną i godną zaufania. Ciekawym zabiegiem jest pokazanie się ?w akcji?, np. w laboratorium, biurze, na tle budowy.
- Załączenie referencji.
Często zaniedbywane w CV, referencje mają ogromny potencjał. Pozytywna opinia poprzedniego pracodawcy może znacznie zwiększyć szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Informację o referencjach zamieszczamy na końcu dokumentu podając dane kontaktowe osoby mogącej ich udzielić lub załączamy do przesłanej aplikacji.
Są jednak także 3 kwestie, których należy się wystrzegać:
Pokazanie kompetencji w pozytywnym świetle jest jak najbardziej dopuszczalne, ale nie można przesadzić. Bardzo łatwo przekroczyć granicę mówienia prawdy, co łatwo zweryfikować zwłaszcza w kwestii umiejętności językowych ? wystarczy, aby część rozmowy kwalifikacyjnej została przeprowadzone w języku obcym, co jest coraz częstsza praktyką.
- Przerost formy.
Idealne CV musi się wyróżniać, ale nie chodzi o wyróżnienie wyłącznie graficzne. Nadużywanie kolorów, czcionek czy kształtów może stworzyć wrażenie nieprofesjonalnego kandydata oraz utrudnić czytanie dokumentu. Warto sięgnąć po stonowane kolory cieniowania, ale ograniczyć się wyłącznie do nagłówków poszczególnych sekcji.
- Wyłącznie umiejętności zawodowe.
Kompetencje miękkie są obecnie postrzegane jako integralny element kandydatury, koniecznie trzeba je więc ująć w idealnym CV. Te najsilniejsze powinny znaleźć się z profilu zawodowym, reszta może być opisana w kontekście dotychczasowych dokonań.
Mamy nadzieję, że powyższe wytyczne (choć podstawowe) pomogą Państwu w opracowaniu swojego idealnego CV. Jeśli chcą Państwo upewnić się, że napisany dokument jest napisany poprawną polszczyzną oraz zawiera wszystkie potrzebne informacje lub potrzebne jest tłumaczenie ? zapraszamy do kontaktu.
Dodaj komentarz