List motywacyjny po niemiecku to nic strasznego

W naszym poprzednim wpisie poruszaliśmy temat CV w języku niemieckim ? nie jest ono jednak jedynym dokumentem, jakiego może wymagać potencjalny niemieckojęzyczny pracodawca. List motywacyjny po niemiecku to równie ważny element składanej aplikacji, choć jego cel jest odmienny. CV ma przedstawiać zarys kariery zawodowej, wykształcenia oraz zdobytego doświadczenia, opisać umiejętności dodatkowe. List motywacyjny jest z kolei dokumentem, który ma przekonać pracodawcę, że właśnie zapoznaje się z aplikacją kandydata idealnego na dane stanowisko.

Dlatego też list motywacyjny po niemiecku musi zawierać najbardziej przekonujące informacje, wiarygodnie nakreślać potencjał jego autora. Przede wszystkim, powinien on zaintrygować rekrutera do zapoznania się z załączonym CV, które z pewnością przekona o konieczności zaproszenia danego kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.
W ramach projektu CV Man przygotowaliśmy kilka zaleceń, które osoba składająca aplikację w języku niemieckim powinna wziąć pod uwagę:

List motywacyjny po niemiecku ? polecamy:

  • Zastosowanie palety kolorów oraz szablonu zbliżonego do tego zastosowanego w CV. Stworzy to korzystne wrażenie odpowiedniego zorganizowania kandydata oraz wrodzonej potrzeby harmonii.
  • Użycie oficjalnego rejestru językowego. Zdarzają się sytuacje, w których kandydat zna osoby odpowiedzialne za rekrutację w danej firmie. Nie zwalnia to jednak z obowiązku złożenia dokumentów napisanych poprawnie i zgodnie ze standardami.
  • Dostosowanie dokumentu do każdej oferty. Nawet jeśli list dotyczy równoległych stanowisk w kilku firmach, każda z ofert skupia się na nieco innych cechach. Warto więc poświęcić chwilkę na (często delikatne) zmodyfikowanie treści listu.
  • Podział na akapity. List motywacyjny po niemiecku dobrze podzielić na przynajmniej trzy akapity: opis powodu aplikacji (pierwszy) oraz umiejętności przydatnych na stanowisku (drugi), kilka zdań podsumowania zakończonych zachętą do dalszego kontaktu (trzeci).

List motywacyjny po niemiecku ? nie polecamy:

  • Przekraczania standardowej długości. List motywacyjny po niemiecku nie może przekraczać 1 strony, należy więc być zwięzłym i konkretnym. Użycie mniejszej czcionki nie jest rozwiązaniem ? sprawi, że list będzie mniej profesjonalny, a za to trudniejszy w lekturze.
  • Polegania wyłącznie na opcji ?sprawdź pisownię?. Warto pokazać list native speakerowi języka niemieckiego, gdyż błędy w oficjalnych dokumentach są dla osób niemieckojęzycznych wręcz karygodne. Szkoda stracić szansę na świetną pracę np. przez błąd interpunkcyjny?
  • Cytowania zdań z oferty pracy!

Mamy nadzieję, że powyższe uwagi pomogą Państwu w przygotowaniu skutecznego listu motywacyjnego po niemiecku. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi wpisami związanymi z naszym nowym projektem CV Man: CV i list motywacyjny po polsku oraz po angielsku. Jeśli pojawią się jakieś pytania związane z tematyką dokumentów aplikacyjnych zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.